Bejelentkezés Regisztrálás

Bejelentkezés

cimer szines 200 akkrekival tehetsegpont alapitvany logo logo evopro colorfacebook-logo

Nekrológ - Keszegh István

Keszegh István

1950 - 2019

keszegh

A Selye János Gimnázium (Rév – Komárom) legendás matematikatanára, 1985 és 1991 között igazgatója, az Erdős Pál Matematika Tehetséggondozó tanára, 2019. március 24-én, rövid betegség után, életének 69. évben elhunyt.

Keszegh István matematika-fizika szakos gimnáziumi tanár 1950. június 22-én Marcelházán született, 1968-ban érettségizett a komáromi magyar gimnáziumban, majd 1974-ben a prágai Károly Egyetemen szerzett diplomát matematika-fizika szakon.
Tanári pályáját a nagymegyeri gimnáziumban kezdte, majd 1980-tól a komáromi gimnáziumban tanárként és igazgatóként dolgozott egészen nyugdíjazásáig. Kimagasló tevékenységével tudásalapú gimnáziumot hozott létre, amely a minőségi munkából táplálkozott. Széleses látókörű, szakmailag kiválóan felkészült pedagógus volt, tanítványai rajongva szerették. Kiemelt feladatának tekintette a matematikai tehetséggondozást, melynek eredményeként sok diákot juttatott el matematikából országos olimpia legmagasabb szintjére, a Nemzetközi Matematikai Diákolimpiai csapattagságig.
Személyében kiváló szervezőt is megismerhettünk. Évtizedeken át Ő volt a Kenguru Nemzetközi Matematika Verseny felvidéki szervezője, mellyel lehetővé tette, hogy diákjai anyanyelven oldhassák meg a feladatokat. Ő volt a Zrínyi Ilona Matematika Verseny felvidéki fordulójának lebonyolítója is. Létrehozta a PROMATEK Társaságot, melynek célja felkarolni a fiatal magyar matematikai tehetségeket; szándéka, rendeltetése, hogy a felvidéki diákokból sikerüljön létrehozni a felvidéki magyar matematikai olimpiai csapatot. Rendszeresen részt vett különböző matematikai táborokban, vándorgyűléseken, ahol széleskörű kapcsolatot épített az anyaország pedagógusaival. Ennek kapcsán került szoros kapcsolatba a Matematikai Tehetségekért Alapítvánnyal is, és ezt követően bekapcsolódott az Erdős Pál Matematikai Tehetséggondozó munkájába tanárként, és szervezte a felvidéki diákok részvételét.
Több mint tíz éven át tanított a Soproni Benedek Elek Óvóképző Főiskola kihelyezett tagozatán, oktatott a komáromi Selye János Egyetemen, alapító tagja volt a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének. A szövetség egykori országos alelnökeként, illetve a szövetség országos és komáromi területi választmányának tagjaként főként szakmai kérdésekkel foglalkozott. Szorgalmazta a tehetséggondozás színvonalának emelését, az állandó innováció megvalósítását, illetve azt, hogy a matematika oktatása területén is létrejöjjön és megerősödjön az oktatás teljes autonómiája, mint egyedüli létező megoldás a problémák megoldásához. 
Munkásságát több szakmai díjjal is jutalmazták, így 2003-ban a Szent Gorazd, ugyanebben az évben a Felvidéki Magyar Pedagógus-díjjal, 2011-ben a Beke Manó Emlékdíjjal.
A matematika iránti lelkesedése és elkötelezettsége nyugdíjas éveiben sem hagyott alább, jelentkező betegségeinek intő jeleit figyelmen kívül hagyva vállalta továbbra is szervezte a versenyeket, bátorított diákot, pedagógust.
Váratlan halálhírét megdöbbenten fogadta az Erdős program minden tanára, barátai, ismerősei és egykori tanítványai. Nehezen búcsúzom én is kedves, mindig mosolygós barátomtól. Emlékét örökké megőrizzük.

keszegh2

Az oldal cookie-t használ a felhasználói élmény javítása érdekében. Elfogadásával hozzájárul a cookie-k gyűjtéséhez. A cookie-król bővebben: wiki.